БУМ!

Уважаемые Бухгалтеры!

Рады сообщить Вам, что СЕГОДНЯ на рынке бухгалтеров Украины произошло важное событие, и Вы первые, кому мы это сообщаем

 

Подробнее ...
Продукты компании 1С

Уважаемые пользователи и клиенты нашей компании сообщаем Вам, что программные продукты от компании 1С теперь доступны и Вам.  

Подробнее ...
Новости законодательства 46 тиждень 2012 р.: 12– 18 листопада PDF Печать

Партнер компании «Аркада-Гранд»

Новости законодательства подготовлены

аналитиками Компании «Динай»

 

АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК

Введено акцизний податок на бензол та метанол

Нормотворці віднесли до підакцизних товарів бензол сирий кам’яновугільний та метанол технічний (метиловий спирт), які використовуються як компоненти моторних палив, встановивши для них ставки акцизного податку у розмірі 250 та, відповідно, 400 євро за 1000 кг.

При цьому, встановлено особливості оподаткування зазначених речовин в якості сировини для хімічної промисловості. Передбачено, що бензол та метанол, можуть бути реалізовані як сировина для виробництва в хімічній промисловості за нульовою ставкою акцизного податку. Ввезення зазначених речовин з цією ж метою здійснюється без сплати акцизного податку.

У обох випадках органи ДПС будуть контролювати цільове використання реалізованих або ввезених бензолу та метанолу.

 

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку на речовини, які використовуються як компоненти моторних палив" (N 5471-VI від 06.11.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Голос України" N 212 від 09.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 10.11.2012 р.

ПРАВА ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН

Адмінсправи щодо видворення іноземців будуть розглядатися протягом 5 днів

З метою приведення законодавчих актів України у відповідність із ЗУ "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (N 3773-VI від 22.09.2011 р.) було прийнято Закон N 5453-VI від 16.10.2012 р.

Останнім передбачено зміни до багатьох нормативних актів, основним серед яких є Кодекс адміністративного судочинства України (N 2747-IV від 06.07.2005 р.). Зокрема, встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам тепер, серед іншого, будуть підсудні адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України. Зауважимо, що раніше зазначені справи розглядалися лише окружними адміністративними судами.

Суттєво скорочено строк розгляду адміністративних справ (з 1 місяця до 5 днів з дня надходження позову) за позовними заявами:

- іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну;

- Державної міграційної служби України або СБУ про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.

Також передбачено, що суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження, або зазначивши про це в постанові, звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства. Зауважимо, що раніше негайному виконанню підлягали постанови суду про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства в частині затримання.

Нововведення торкнулись і Закону "Про Службу безпеки України" (N 2229-XII від 25.03.92 р.). Так, доповнено перелік повноважень цього відомства приймати рішення про:

- заборону в'їзду в Україну іноземцю або особі без громадянства;

- скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України;

- примусове повернення іноземця або особи без громадянства в країну походження або третю країну.

Окрім цього, внесено зміни до Закону України "Про Державну прикордонну службу України" (N 661-IV від 03.04.2003 р.), якими розширено перелік повноважень цього відомства. Так, прикордонники отримали право:

- прийняття рішень про примусове повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства, затриманих у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення. Зауважимо, що раніше працівники прикордонної служби у взаємодії з органами внутрішніх справ та СБУ мали право приймати рішення про видворення затриманих у вищезазначених місцях іноземців та осіб без громадянства, а також видворяти цих осіб;

- прийняття рішень про розміщення іноземців та осіб без громадянства, затриманих у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурора;

- виконання рішень адміністративного суду про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, затриманих в межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України.

-----------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (N 5453-VI від 16.10.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Урядовий кур'єр" N 209 від 14.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 15.11.2012 р., крім абз. 2 п. 4 р. 1 цього Закону, який набирає чинності з початком функціонування національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства..

ЕМІСІЯ КАЗНАЧЕЙСЬКИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ

Емісія казначейських зобов’язань: неузгодженності законодавства

Нормотворці вирішили усунути певні колізії законодавства шляхом коригування деяких положень ЗУ "Про депозитарну систему України" (N 5178-VI від 06.07.2012 р.). Так, встановлено, що на казначейські зобов’язання України не поширюється норма, відповідно до якої емітенти цінних паперів під час здійснення емісії цінних паперів можуть обирати лише бездокументарну форму їх існування. Зазначені коригування повністю відповідають діючому ЗУ "Про цінні папери та фондовий ринок" (N 3480-IV від 23.02.2006 р.), статтею 11 якого встановлено, що казначейські зобов'язання України розміщуються як у документарній, так і у бездокументарній формі.

Крім цього було дозволено у певних випадках укладати договори про обслуговування емісії цінних паперів також і з НБУ (в даний час укладати такі договори треба виключно з Національним депозитарієм України).

------------------------

Закон України "Про внесення змін до пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про депозитарну систему України" щодо казначейських зобов’язань України" (N 5431-VI від 16.10.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Голос України" N 213 від 10.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 11.11.2012 р.

НАРКОТИКИ

"Наркотична діяльність" доступна для фізосіб-підприємців

Кабмін передбачив низку змін до Порядку ліцензування діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (затверджено постановою КМУ N 1387 від 05.12.2007 р.), серед яких:

- поширення дії зазначеного документа також і на фізосіб-підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної або ветеринарної практики (в даний час під дію Порядку підпадають лише юрособи);

- скорочення переліку документів, необхідних для отримання ліцензії на провадження діяльності у зазначеній сфері. Так, із нього виключено копію свідоцтва для держреєстрації (цілком логічний крок, враховуючи, що свідоцтво було скасовано ще у 2011 році) та документи, на підставі яких провадиться "наркотична" діяльність;

- уточнення строку розгляду заяви про видачу ліцензії – протягом 10 робочих днів (в даний час – протягом 10 днів);

- коригування та доповнення переліків підстав для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії та для анулювання ліцензії;

- збільшення строку, після завершення якого рішення про анулювання ліцензії набирає чинності,через 30 днів з дня його прийняття (в даний час - через 10 днів з дати його прийняття) тощо.

----------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку ліцензування діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів" (N 1029 від 07.11.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Офіційний вісник" N 86 від 16.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 16.11.2011 р.

ОЦІНКА МАЙНА

Непогашена судимість завадить стати оцінювачем

Відповідно до останніх змін до ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (N 2658-III від 12.07.2001 р.) оцінювачем не може бути особа, яка має непогашену або незняту судимість за вчинення злочину, або на яку протягом останнього року накладалося адмінстягнення за вчинення корупційного правопорушення. З метою реалізації зазначеної норми було вирішено дещо відкоригувати Порядок реєстрації фізосіб (оцінювачів) та зобов’язати бажаючих займатися оціночною діяльністю надавати до Фонду держмайна повідомлення (форма встановлена Фондом) про наявність/відсутність непогашеної судимості, адмінстягнення тощо (у складі інших документів, передбачених для реєстрації оцінювачів).

Несвоєчасне подання вищезазначеного повідомлення, неінформування Фонду щодо непогашеної або незнятої судимості, або про накладення адмінстягнення за вчинення корупційного правопорушення, стануть підставою для анулювання свідоцтва про реєстрацію у Держреєстрі оцінювачів.

Крім цього змінами передбачено, що копію кваліфікаційного свідоцтва оцінювача (також подається до Фонду з метою реєстрації оцінювача) нотаріально посвідчувати не потрібно.

------------------------

Наказ Фонду державного майна України "Про внесення змін до Порядку реєстрації фізичних осіб (оцінювачів) у Державному реєстрі оцінювачів" (N 3678 від 19.10.2012 р.)

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2012 р. за N 1858/22170 та набирає чинності з дня офіційного опублікування

ТАРИФИ

Передбачаються зміни до законодавства щодо встановлення тарифів

На розгляд до Верховної Ради України надійшов законопроект, ініціатором якого виступив народний депутат П. Корж ("Партія регіонів"), яким передбачається внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів). В пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що з прийняттям нового Закону "Про ціни та ціноутворення" (N 5007-VI від 21.06.2012 р.) виникла правова прогалина у регулюванні повноважень органів державної влади в частині встановлення цін і тарифів на електроенергію та природний газ для комунально-побутових потреб населення, адже цим новим законом встановлено, що державна цінова політика у сфері діяльності суб'єктів природних монополій реалізується відповідно до законодавства про природні монополії, однак постачання електричної енергії та природного газу не відноситься до діяльності у сфері природних монополій, а відноситься до суміжних ринків.

Таким чином, щоб усунути дану прогалину, законопроектом пропонується закріпити за НКРЕ повноваження встановлювати ціни та тарифи, зокрема, на:

- на електричну енергію, що відпускається населенню для побутових потреб;

- на природний газ, що використовується для потреб населення;

- на товарний природний газ власного видобутку для суб'єктів господарювання, визначених у статті 10 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (N 2467-VI від 08.07.2010 р.).

Проект передбачає внесення змін до Законів України "Про електроенергетику" (N 575/97-ВР від 16.10.97 р.), "Про засади функціонування ринку природного газу" (N 2467-VI від 08.07.2010 р.) та "Про ціни і ціноутворення" (N 5007-VI від 21.06.2012 р.).

У разі прийняття Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

------------------------

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів)" (N 11410 від 08.11.2012 р.)

БУХОБЛІК БЮДЖЕТНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Дещо змінилися вимоги до претендентів на посаду головного бухгалтера бюджетної установи

Відбулись зміни в Типовому положенні про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженому постановою КМУ N 59 від 26.01.2011 р. (далі – Типове положення).

Розглянемо найсуттєвіші нововведення.

1. Врегульовано питання щодо обов’язків по веденню бухгалтерського обліку тоді, коли в бюджетній організації не створюється бухгалтерська служба. За таких умов до спеціаліста, який буде виконувати обов’язки бухгалтерської служби, будуть поширюватись вимоги, як до головного бухгалтера, визначені Типовим положенням.

2. Дещо змінились вимоги до професійно-кваліфікаційного рівня особи, що претендує на посаду головного бухгалтера в бюджетній установі:

- головний бухгалтер бюджетної установи, якій підпорядковані інші бюджетні установи, повинен мати повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста; стаж роботи за фахом 5 років (тепер - незалежно від того, державна це служба чи ні) та досвід роботи на керівних посадах не менш як 3 роки (раніше такий досвід також був потрібний, але не було вказано конкретної кількості років);

- головний бухгалтер бюджетної установи, якій не підпорядковані інші бюджетні установи, повинен мати повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста; стаж роботи за фахом 3 роки та досвід роботи на керівних посадах не менш як 2 роки (цей строк також раніше не було встановлено).

3. З'явились вимоги до спеціаліста, що виконує обов’язки бухгалтерської служби. Він повинен мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста та стаж роботи за фахом не менш як 3 роки або за рівнем бакалавра, молодшого спеціаліста та стаж роботи за фахом не менш як 5 років.

Інші вимоги до головних бухгалтерів бюджетних установ (знання відповідних нормативних актів, основних принципів роботи на комп'ютері та відповідних програмних засобів) залишилися незмінними.

Але залишилось з'ясувати, чи стосуються ці зміни головних бухгалтерів бюджетної сфери, що вже працюють на своїх посадах.

У свій час, коли було прийнято Типове положення, теж виникало аналогічне питання. Тоді Державне казначейство України роз'яснило, що норми Типового положення поширюються на головних бухгалтерів бюджетних установ, які призначені на посаду з дати набрання чинності цим документом (лист N 17-04/856-4424 від 29.03.2011 р.). Звідси можна зробити висновок, що і зміни, внесені до Типового положення, будуть розповсюджуватися на осіб, що влаштовуватимуться головними бухгалтерами з 09.11.2012 р. (дата набрання чинності даних змін).

------------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 січня 2011 р. N 59" (N 1022 від 07.11.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Урядовий кур’єр" N 206 від 09.11.2012 р.

Дата набрання чинності: 09.11.2012 р.

РЕКВІЗИТИ РАХУНКІВ

До уваги великих платників податків! Змінилися реквізити для сплати податків

З 12 листопада 2012 року змінилися реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів від великих платників податків. Про це повідомила Окружна державна податкова служба з обслуговування таких платників на сайті ДПС.

Нагадаємо, що згідно з п. 64.7 ПКУ переліки великих платників податків щорічно затверджуються ДПС. Так, Реєстр великих платників податків на 2012 рік міститься у додатку до наказу N 4 від 14.09.2011 р., на 2013 рік – до наказу N 837 від 17.09.2012 р.

За уточненим переліком рахунків пропонується звертатися до відділу обліку та звітності Центрального офісу за адресою: м. Київ, вул. Леваневського, 2, кім. 206 – 207.

Інформацію щодо нових рахунків для м. Києва розміщено у довідково-правових системах "Дінай":

"Дінай:Гросбух" / Бланки, довідки, новини / Довідкова інформація / Реквізити банківських рахунків для заповнення платіжних документів

"Дінай:ЗЕДексперт" / Бланки, довідки, новини / Довідкова інформація / Реквізити банківських рахунків для заповнення платіжних документів

"Дінай:Професіонал" / Бланки, довідки, новини / Довідкова інформація для бухгалтера / Реквізити банківських рахунків для заповнення платіжних документів

 

МІЖНАРОДНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ

Зміни у Тарифах на перевезення пасажирів та багажу залізницею

Мінінфраструктури внесло зміни до Тарифів на перевезення пасажирів, багажу та вантажобагажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні (наказ Мінтранспорту та зв’язку України N 306 від 19.03.2008 р.).

Слід зауважити, що дані Тарифи застосовуються для обчислення вартості проїзду пасажирів, перевезення багажу і вантажобагажу територією України під час поїздок як з, так і до країн СНД, Латвії, Литви, Естонії, а відповідно до нововведень - також до Грузії лініями залізниць, включених у постійну експлуатацію (дані тарифи наведені у таблицях 1-7 та у нововведеній таблиці 9 "Вартість повного квитка та плацкарти на залізницях у міжнародному сполученні").

Треба зазначити, що самі розміри тарифів залишилися незмінними, хіба що у таблиці 8 "Коефіцієнти індексації до базової вартості квитка та плацкарти міждержавного пасажирського тарифу за календарними періодами" поряд з даними для загальних вагонів, плацкартних, купе та СВ з’явилась нова колонка – "2-місне купе (люкс)".

-----------------------

Наказ Міністерства інфраструктури України "Про затвердження Змін до Тарифів на перевезення пасажирів, багажу та вантажобагажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні" (N 635 від 24.10.2012 р.)

Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.11.2012 р. N 1865/22177 та набирає чинності з дня офіційного опублікування

ЕКСПОРТНИЙ КОНТРОЛЬ

Питання проведення експертизи в галузі держекспортконтролю

Кабмін вніс зміни до Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю (постанова Кабміну N 767 від 15.07.97 р.), виключивши із переліку документів, що надсилаються до Держекспортконтролю разом із зверненням щодо проведення попередньої експертизи товарів, виписку або витяг з ЄДР. Крім цього копії статуту та установчого договору, що подаються разом із встановленими документами, більше не треба засвідчувати нотаріально (достатньо засвідчення в рамках підприємства).

Також зазначається, що деякі форми документів, серед яких заява за типовою формою на проведення попередньої експертизи, довідка щодо попередньої ідентифікації товарів тощо, затверджуються не Держекспортконтролем, а Мінекономрозвитку.

Аналогічні зміни передбачено також до Порядків здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання (постанова Кабміну N 86 від 28.01.2004 р.) та військового призначення (постанова Кабміну N 1807 від 20.11.2003 р.).

-----------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань державного експортного контролю" (N 1027 від 24.10.2012 р.)

Офіційне опублікування: "Урядовий кур'єр" N 208 від 13.11.2012 р.

Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування

КАЛЕЙДОСКОП ІНШИХ НОВИН

Президент України

- встановив строки проведення чергових призовів громадян України на строкову військову службу та звільнення в запас військовослужбовців у 2013 році (Указ N 635/2012 від 09.11.2012 р.);

ВРУ

- ратифікувала Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грецької Республіки про взаємну охорону секретної інформації у сфері оборони (Закон N 5436-VI від 16.10.2012 р.);

- постановила приєднатися:

-- до Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами (Угода INTERBUS) (Закон N 5444-VI від 16.10.2012 р.);

-- до Конвенції про розробку Європейської фармакопеї, вчиненої 22 липня 1964 р. у м. Страсбурзі (Закон N 5441-VI від 16.10.2012 р.);

КМУ

- затвердив Порядок функціонування системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112 (постанова N 1031 від 17.10.2012 р.);

- відкоригував Порядок відчуження об'єктів державної власності (постанова N 1048 від 14.11.2012 р.);

- встановив Критерії діяльності суб'єктів, що надають соціальні послуги (постанова N 1039 від 14.11.2012 р.);

- переглянув розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання) (постанова N 1030 від 07.11.2012 р.);

НБУ

- затвердив зміни до Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності (постанова N 428 від 17.10.2012 р.);

- відкоригував Положення про регулювання НБУ ліквідності банків України (постанова N 429 від 17.10.2012 р.);

Мінфін

- затвердив Порядок видачі свідоцтва про допущення дорожнього транспортного засобу до перевезення товарів під митними печатками та пломбами (наказ N 1064 від 09.10.2012 р.);

- прийняв Порядок формування Реєстру великих платників податків та затвердив зміни до Порядку обліку платників податків і зборів (наказ N 986 від 11.09.2012 р.);

- розповів про особливості надання документів, визначених Класифікатором документів, митним органам (лист N 31-08320-07-13/23938 від 03.10.2012 р.);

Мінінфраструктури

- внесло зміни до Правил оформлення вантажних перевізних документів на перевезення морським транспортом (наказ N 622 від 18.10.2012 р.);

Мінюст

- затвердив Порядок роботи з електронними документами через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади з використанням електронного цифрового підпису (наказ N 1600/5 від 01.11.2012 р.);

- розробив Порядок повідомлення власником документів Національного архівного фонду державної архівної установи про намір здійснити їх відчуження та про набуття права власності на ці документи (наказ N 1617/5 від 05.11.2012 р.);

МОЗ

- встановило Порядок ведення реєстру хворих на туберкульоз (наказ N 818 від 19.10.2012 р.);

- оприлюднило Правила виробництва (виготовлення) та контролю якості лікарських засобів в аптеках (наказ N 812 від 17.10.2012 р.);

- внесло зміни до Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення (наказ N 845 від 29.10.2012 р.);

Міносвіти

- затвердила Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2013 році (наказ N 1244 від 05.11.2012 р.);

МНС

- затвердило Правила охорони праці під час роботи з абразивним інструментом (N 1277 від 22.10.2012 р.);

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері комунальних послуг

- встановила Правила приєднання до теплових мереж (постанова N 343 від 19.10.2012 р.);

НКЦПФР

- затвердила Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (рішення N 1470 від 16.10.2012 р.);

- визначила атестаційні центри з проведення кваліфікаційного іспиту з питань фінансового моніторингу професійних учасників ринку цінних паперів (рішення N 1590 від 06.11.2012 р.);

- розробила Програму навчання фахівців з питань фінансового моніторингу професійних учасників ринку цінних паперів (рішення N 1591 від 06.11.2012 р.);

Фонд держмайна

- розробив Порядок організації роботи державних органів приватизації під час визначення розміру частки, що належить державі у статутному капіталі господарських організацій, заснованих за участю держави на базі об'єднання майна різних форм власності (наказ N 3688 від 22.10.2012 р.);

Держмитслужба

- надала інформацію щодо особливостей здійснення попереднього документального контролю під час перебоїв в доступі до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (лист N 11.1/3-16.3/12556-ЕП від 07.11.2012 р.);

- роз’яснила, як класифікувати згідно з УКТЗЕД товар - "листи з полікарбонату "сотові" (лист N 11.1/3-16.2/12628-ЕП від 09.11.2012 р.).

 

 

 
 


АвторизацияСейчас 4 гостей онлайн

Наш опрос

Ответы на какие вопросы Вам наиболее интересно видеть в программе?