БУМ!

Уважаемые Бухгалтеры!

Рады сообщить Вам, что СЕГОДНЯ на рынке бухгалтеров Украины произошло важное событие, и Вы первые, кому мы это сообщаем

 

Подробнее ...
Продукты компании 1С

Уважаемые пользователи и клиенты нашей компании сообщаем Вам, что программные продукты от компании 1С теперь доступны и Вам.  

Подробнее ...
Новости законодательства 14 тиждень 2012 р.: 2 – 8 квітня PDF Печать

 

Партнер компании «Аркада-Гранд»

Новости законодательства подготовлены

аналитиками Компании «Динай»

 

 

СІМЕЙНИЙ КОДЕКС

Підвищено шлюбний вік!

Верховна Рада України ухвалила, а Президент підписав Закон "Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо підвищення шлюбного віку".
Тепер шлюбний вік для чоловіків і жінок встановлюється у 18 років. До прийняття даної норми шлюбний вік для жінок становив 17 років, для чоловіків - 18 років (зміни до ч. 1 статті 22 Сімейного кодексу).
Також вносяться зміни до ч. 2 статті 23 Сімейного кодексу, які стосуються підвищення мінімального шлюбного віку. Так, особі, яка досягла 16 років, за рішенням суду може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (раніше мінімальний шлюбний вік становив 14 років).
У Законі зазначено, що його дія не поширюється на осіб, які подали заяву про укладення шлюбу до набрання чинності цим Законом.
Закон України "Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо підвищення шлюбного віку" (N 4525-VI від 15.03.2012 р.)
Дата набрання чинності: з дня, наступного за днем його опублікування.

ЕКСТРЕНА ДОПОМОГА

В американців – 911, а в нас - 112

Законом N 4499-VI від 13.03.2012 р. здійснюється запровадження та організація функціонування системи екстреної допомоги населенню у разі загрози виникнення або виникнення екстрених ситуацій за єдиним телефонним номером 112 (далі – система 112).
Тобто, замість декількох номерів виклику служб екстреної допомоги, а саме: 101, 102, 103, 104 вводиться єдиний телефонний номер 112. Екстрений виклик за цим номером здійснюється безоплатно.
Основними принципами функціонування системи 112 є оперативне та цілодобове реагування на екстрені виклики та комплексний підхід до надання екстреної допомоги населенню.
Треба додати, що таким чином Україна приєднається до дотримання стандартів Єдиної служби порятунку 112, яка функціонує в Європі з 1991 року, що, до речі, є необхідною умовою для вступу в ЄС.
------------------------
Закон України "Про систему екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112" (N 4499-VI від 13.03.2012 р.)
Дата набрання чинності: з дня, наступного за днем його опублікування.

ЗАКОНОДАВЧА ІНІЦІАТИВА

Парламенту запропоновано розглянути надання громадянам права законодавчої ініціативи

Беручи до уваги практику численних країн світу щодо громадянської законодавчої ініціативи, на розгляд до Верховної Ради подано законопроект, яким пропонується внести зміни до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" відносно права громадян на внесення законопроекту, за наявності не менш як 100 тисяч підписів на його підтримку. Проект закону підготовлено народним депутатом України О. Фельдманом ("Партія регіонів").
Наразі правом законодавчої ініціативи наділені Президент, Кабінет Міністрів України, народні депутати та Нацбанк. Законопроектом пропонується не обмежувати вказаний перелік, а додати до нього не менш вагомого учасника - громадян України.
Зазначається, що громадянам надається право на внесення до КМУ проектів законів, за умови, якщо:
- законопроект, що ініційований у порядку громадської ініціативи, попередньо одержить письмову підтримку не менш як 100 тисяч громадян України;
- підписи на підтримку законопроекту зібрані не менш як у п'яти областях і не менш як по 15 тисяч підписів у кожній області
- норми законопроекту не суперечать положенням Конституції України, не спрямовані на внесення змін до Конституції України, не мають на меті зміну території України, не стосуються питань податків, бюджету та амністії, не передбачають надання згоди на обов'язковість міжнародних договорів України.
За умови дотримання усіх зазначених умов, Кабмін у тримісячний строк зобов'язаний подати його на розгляд до Верховної Ради України.
Також зазначається, що з метою опрацювання внесеного законопроекту Кабмін створює робочу групу, у роботі якої мають право брати участь автори законопроекту або їх представники.
Якщо ж поданий законопроект не відповідає вимогам, то на підставі висновку Міністерства юстиції України, Кабмін повертає законопроект його автору. Висновок Міністерства юстиції України (як і всі матеріали по законопроекту) публікується в газеті "Урядовий кур'єр" та розміщується на сайті КМУ.
Повернення законопроекту Кабміном може бути оскаржено до адміністративного суду.
Автор вважає, що прийняття цього законопроекту надасть можливість задіяти творчий потенціал громадянського суспільства, сприятиме закріпленню демократичних процедур та дозволить залучити громадян до управління державними справами.
У разі прийняття, Закон набере чинності з дати його опублікування.
------------------------
Проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (щодо права громадян на внесення законопроекту, за наявності не менш як 100 тисяч підписів на його підтримку) (N 10296 від 03.04.2012 р.)

РЕЄСТР КРЕДИТНИХ ІСТОРІЙ

Планується створення єдиного реєстру кредитних історій

На розгляд до Верховної Ради надійшов проект закону, направлений народним депутатом України В. Горбалем ("Партія регіонів"), яким пропонується внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності бюро кредитних історій, а саме: до Закону України "Про організацію формування та обігу кредитних історій" (N 2704-IV від 23.06.2005 р.) та до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (N 3813-XII від 24.12.93 р.).
Основною метою законопроекту є створення Державного реєстру кредитних історій. Як випливає з визначення, що надається законопроектом, державний реєстр кредитних історій являє собою єдину державну інформаційну систему, яка забезпечує збір, накопичення та обробку відомостей про наявність кредитної історії конкретного суб'єкта у Бюро.
Реєстр створюється та ведеться Уповноваженим органом з метою збору та подальшого надання фізичним та юридичним особам - суб'єктам господарської діяльності (користувачам), а також суб'єктам кредитної історії інформації щодо того, в якому (яких) бюро сформована кредитна історія конкретного суб'єкта кредитної історії. Дана інформація надаватиметься на безоплатній основі.
Бюро зобов'язано передавати до Реєстру протягом двох робочих днів інформацію про формування нової кредитної історії та внесення змін до вже сформованої кредитної історії. В свою чергу, користувач також у дводенний термін з дня внесення змін зобов'язаний повідомити про всі зміни у відомостях та інформації, які він надає до Бюро.
Законопроектом передбачається норма, що зобов'язує ДПА надавати в електронному вигляді у режимі реального часу інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків іншим органам влади та бюро кредитних історій.
Автор законопроекту переконаний, що з прийняттям запропонованих змін зникнуть проблеми щодо обміну інформацією між бюро кредитних історій, фінансовими установами та державними органами, а покращення роботи бюро кредитних історій призведе до зменшення обсягів проблемної заборгованості у банках і забезпечить захист інтересів їх клієнтів.
У разі прийняття, Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
------------------------
Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо вдосконалення діяльності бюро кредитних історій) (N 10292 від 30.03.2012 р.)

КАСАЦІЙНІ СКАРГИ

Чекаємо на зменшення переліку підстав для відмови в прийнятті касаційних скарг

На розгляд до Верховної Ради надійшов проект закону, направлений народним депутатом України О. Шустік ("Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина"), щодо внесення змін до деяких норм Цивільного процесуального кодексу України (N 1211-IV від 02.10.2003 р.).
Планується виключити певні норми із статті 328 ЦПК України, у зв'язку з чим судді не зможуть відмовляти у прийнятті касаційної скарги з причин її необґрунтованості, посилаючись на те, що викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Також, відповідно до проекту, відміняється норма, якою зазначається, що неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права є підставою для відкриття касаційного провадження незалежно від обґрунтованості касаційної скарги.
Як зазначається автором законопроекту, він спрямований на забезпечення громадян правом на розгляд їх скарг у суді касаційної інстанції, а також на виключення можливості необґрунтованих відмов суду від розгляду таких скарг.
У разі прийняття, Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
------------------------
Проект Закону "Про внесення змін до статті 328 Цивільного процесуального кодексу України" (щодо підстав відмови у відкритті касаційного провадження) (N 10287 від 29.03.2012 р.)

ДЕРЖНАГЛЯД

Держнагляд у житловій сфері

Кабмін розробив чергові критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності, на цей раз, У ЖИТЛОВІЙ СФЕРІ, та визначив періодичність проведення перевірок.
При оцінюванні ступеня ризику будуть враховуватися технічний стан будинків, споруд і прибудинкових територій, що обслуговуються та надання послуг з їх утримання, управління, а також з проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.
Передбачено високий ступінь ризику, до якого буде віднесено суб’єктів, що:
- надають послуги з утримання аварійних чи ветхих будинків, споруд і їх прибудинкових територій;
- здійснюють управління аварійними чи ветхими будинками, спорудами і їх прибудинковими територіями;
- провадять господарську діяльність у сфері поводження з побутовими відходами.
Перевірки зазначених будуть проводитися не частіше ніж один раз на рік.
До суб’єктів господарювання із середнім ступенем ризику відносяться суб’єкти, які:
- надають послуги з утримання будинків, споруд, що не належать до аварійних чи ветхих, і їх прибудинкових територій;
- здійснюють управління будинками, спорудами, що не належать до аварійних чи ветхих, і їх прибудинковими територіями;
- провадять господарську діяльність з прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами;
- проводять технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна.
Планові заходи у "середнячків" будуть проходити не частіше ніж один раз на два роки.
До групи з незначним ступенем ризику, з перевірками не частіше одного разу на три роки, будуть віднесені суб’єкти, що не належать до високого та середнього ступенів ризику.
------------------------
Постанова Кабінету Міністрів України N 259 від 28.03.2012 р.
Офіційне опублікування: "Урядовий кур’єр" N 62 від 05.04.2012 р.
Дата набрання чинності: 05.04.2012 р.

ПОДАТКОВА НАКЛАДНА

Деякі моменти заповнення податкової накладної – погляд ДПС

В коментованому листі контролери акцентували увагу на двох важливих моментах:
1) Податкова накладна має заповнюватися державною мовою (як виняток - заповнення графи 3 "Номенклатура товарів/послуг продавця", але тільки у випадку неможливості перекладу з іноземної мови торгової марки (або назви товару) на державну мову та з метою збереження ідентифікації такого товару);
2) Правильне заповнення назви товару. Фіскали зазначають, що при здійсненні постачання різних товарів слід враховувати їх назви та класифікацію згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) (наприклад, при постачанні друкованої продукції назвою товару буде "книжка", або "брошура", або "журнал", а не назва друкованого видання чи ім'я його автора).
------------------------
Лист Державної податкової служби України N 4809/7/15-3417-26 від 16.02.2012 р.

ДЕКЛАРУВАННЯ ВАЛЮТНИХ ЦІННОСТЕЙ

ДПС звертає увагу на строки подання декларації про валютні цінності

У розглянутому листі контролери зазначають, що Декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, потрібно подавати у строки, визначені ПКУ для декларації з податку на прибуток підприємства.
Нагадаємо, що відповідно до пп. 49.18.2 ПКУ квартальну звітніть подають протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Звідси, валютну декларацію за І квартал 2012 року в податкову потрібно подати не пізніше 10 травня.
Разом з цим, відповідно до п.2 наказу Мінфіну N 207 від 25.12.95 р. дана декларація подається й у регіональні відділення НБУ в терміни, встановлені для подання квартальної та річної бухгалтерської звітності. І тут суб'єкти підприємницької діяльності опиняються на роздоріжжі! Скоріш за все, при поданні даної декларації в НБУ слід керуватися Порядком подання фінансової звітності, затвердженим постановою КМУ N 419 від 28.02.2000 р. Відповідно до п. 5 цього документа, квартальна звітність подається не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Тобто, до НБУ валютну декларацію за І квартал 2012 року потрібно подати не пізніше 25 квітня.
------------------------
Лист Державної податкової служби України N 6994/7/22-3317 від 12.03.2012 р.

ОФОРМЛЕННЯ ВІЗ ДЛЯ В’ЇЗДУ В УКРАЇНУ

Новації в оформленні віз для в’їзду в Україну

Міністерство закордонних справ внесло деякі корективи в Інструкцію про порядок оформлення іноземцям та особам без громадянства віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію (затверджену наказом МЗС N 196 від 26.07.2011 р.).
Даними змінами, серед іншого, внесено деякі уточнення у визначення термінів "віза", "паспортний документ" та "приймаюча сторона", а також додатково визначено, що членами сім’ї іноземця чи особи без громадянства є чоловік (дружина), неповнолітні діти, в тому числі неповнолітні діти чоловіка (дружини), непрацездатні батьки та інші особи, які вважаються членами сім’ї відповідно до права держави походження.
Також виключено загальне правило щодо необхідності проведення працівником уповноваженого органу особистої співбесіди з іноземцем чи особою без громадянства під час розгляду звернення про оформлення візи, яке подається вперше.
Однак співбесіда залишається обов’язковою для громадян та осіб без громадянства з держав, що включено до Переліку держав, оформлення віз громадянам яких та особам без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюється дипломатичними представництвами та консульськими установами України за кордоном в державі тимчасового або постійного проживання, яким доповнено Інструкцію (додаток 2). При цьому, оформлення віз таким особам відтепер буде здійснюватися лише за погодженням зі Службою безпеки України.
Крім цього, зміни також торкнулися порядку зазначення у візовій етикетці мети поїздки.
------------------------
Наказ Міністерства закордонних справ України N 71 від 12.03.2012 р.
Зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 р. за N 454/20767 та набирає чинності з дня офіційного опублікування

РЕЕКСПОРТ

Дозволи на реекспорт товарів видаватиме Мінекономрозвитку

З метою виконання міжнародних договорів України Президент уповноважив Міністерство економічного розвитку і торгівлі України видавати дозволи на реекспорт товарів, що походять з інших країн. Виключенням стануть лише товари, реекспорт яких здійснюється відповідно до Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" (N 549-IV від 20.02.2003 р.).
Кабмін має протягом двох місяців привести свої нормативно-правові акти у відповідність із даними нововведеннями.
------------------------
Указ Президента України "Деякі питання реекспорту товарів" (N 240/2012 від 02.04.2012 р.)
Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

КАЛЕЙДОСКОП ІНШИХ НОВИН

ВРУ

- внесла зміни до:
-- Земельного та Лісового кодексів України щодо збереження лісів (Закон N 4539-VI від 15.03.2012 р.);
-- Закону України "Про теплопостачання" (Закон N 4521-VI від 15.03.2012 р.);
-- до деяких законів України щодо надання соціальних послуг (Закон N 4523-VI від 15.03.2012 р.);
-- до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (Закон N 4520-VI від 15.03.2012 р.);
-- до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення управління об’єктами державної власності (Закон N 4498-VI від 13.03.2012 р.);
- ратифікувала Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Марокко про морське торговельне судноплавство, підписану 7 грудня 2009 року у м. Рабаті (Закон N 4513-VI від 14.03.2012 р.);

КМУ

- постановив підвищити розмір пенсії деяким категоріям працівників у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника (постанова N 257 від 26.03.2012 р.);
- затвердив новий Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання. Оформлення і видача таких посвідок відповідно до нового Порядку буде здійснюватися Державною міграційною службою з 15 травня 2012 р. (постанова N 251 від 28.03.2012 р.);

Мінекономрозвитку

- затвердило Порядок формування переліків товарів, що постачаються взаємно в рамках угод про виробничу та науково-технічну кооперацію підприємств та організацій оборонних галузей промисловості (наказ N 312 від 12.03.2012 р.);

Мінрегіонбуд, Мінсоцполітики, Міненерго

- затвердили спільний Порядок тимчасового відкриття особових рахунків для оплати житлово-комунальних послуг зареєстрованим у житловому приміщенні (будинку) особам, які не є власниками такого приміщення (будинку) (наказ N 108/132/154 від 13.03.2012 р.);

Мінфін

- підкреслює, що підприємства, які складають консолідовану фінансову звітність за МСФЗ, надсилають листом інформацію органам статистики про складання ними консолідованої фінансової звітності за МСФЗ у передбачені для подання такої звітності строки. Такий висновок витікає з п. 11 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ N 419 від 28.02.2000 р. (лист N 31-08410-07-21/7643 від 28.03.2012 р.);

Міністерство юстиції

- ухвалило Положення про науково-консультативну та методичну раду з проблем судової експертизи (НКМР) при Міністерстві юстиції України (наказ N 470/5 від 28.03.2012 р.);

ДПСУ

- зазначає, що при постачанні імпортованих товарів у графі 4 "Код товару згідно з УКТ ЗЕД" податкової накладної потрібно зазначати код УКТ ЗЕД, вказаний у ВМД, якою були оформлені такі товари при ввезенні їх на митну територію України. В тому числі і у тому випадку, якщо вказаний у ВМД код УКТ ЗЕД змінився на момент постачання товару (лист N 4621/7/15-3417-20 від 15.02.2012 р.);
- наголошує, що декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток не може бути підставою для відмови у прийнятті декларації з податку на прибуток (лист N 7470/7/15-1217 від 16.03.2012 р.);

ДПС у м. Києві

- підготувала Методичні рекомендації щодо заповнення суб'єктами господарювання реєстраційної заяви платника ПДВ за формою N 1-ПДВ;

Держмитслужба

- внесла деякі зміни до Класифікатора місць прибуття (наказ N 195 від 30.03.2012 р.);
- затвердила організаційні, функціональні та технічні вимоги до Пілотного проекту з використання систем інтелектуального відеоспостереження з функцією "відеоаналітики" в пунктах пропуску через державний кордон України та на інших об'єктах митної інфраструктури України (наказ N 190 від 28.03.2012 р.);
- надала інформацію щодо визначення кодів окремих товарів згідно з УКТЗЕД, зокрема, стосовно класифікації кормів комбінованих та кормових добавок, товару "Фероцин" та ветеринарних препаратів (лист N 16.2/2-313 від 21.03.2012 р.);
- затвердила Концепцію системи інформаційного обміну при попередньому інформуванні (наказ N 153 від 07.03.2012 р.).

АНОНС ПОДІЙ НАСТУПНОГО ТИЖНЯ

Що нам принесе наступний тиждень

1. Наступного тижня Верховна Рада розглядатиме низку законопроектів, серед яких проект Кримінального процесуального кодексу України (у другому читанні), який позначено Президентом як "невідкладний".

2. Наступний тиждень для більшості бухгалтерів буде відносно спокійним.
Треба буде сплатити:
- рентну плату за нафту, природний газ та газовий конденсат за I декаду квітня 2012 р. (не пізніше 9 квітня);
- збір за провадження торговельної діяльності, діяльності з надання платних послуг, здійснення торгівлі валютними цінностями (з придбанням торгового патенту) за травень 2012 року та суми штрафних санкцій до Фонду соціального захисту інвалідів за нестворення у 2011 році робочих місць для інвалідів (не пізніше 13 квітня).
Треба буде подати такі звіти:
- N 1-РС, N 2-РС, N 3-РС, N 1-ОА, N 1-ОТ (не пізніше 9 квітня);
- N 5-ЗЕЗ (місячна), N 9-ЗЕЗ (квартальна) (не пізніше 10 квітня);
- N ЗВР-1 (та довідку про використані розрахункові книжки за березень 2012 р.)(не пізніше 13 квітня).
Більш детальну інформацію дивіться в КАЛЕНДАРІ БУХГАЛТЕРА на КВІТЕНЬ.
До речі, найближчим часом в системах "Дінай:Гросбух" та "Дінай:Професіонал" буде розміщено Календарі бухгалтера на травень та червень, аби ви вже могли планувати свої справи та відпочинок.

3. Наступний тиждень – страсний тиждень, протягом якого триватиме найсуворіший піст.
А у неділю 15 квітня православні християни святкуватимуть Воскресіння Господнє (Пасху, Великдень).


Матеріал підготували експерти Компанії "Дінай": Анна Скуміна, Наталія Михальченко, Тарас Шарий, Ольга Яковенко, Анна Степанець

Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії "Дінай"

 

 
 


АвторизацияСейчас 2 гостей онлайн

Наш опрос

Ответы на какие вопросы Вам наиболее интересно видеть в программе?